Rezultati

Švicarski doprinos usmjeren je na nove članice EU, predstavlja izraz švicarske solidarnosti s Europom i ima dva cilja: smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti na području EU i jačanje bilateralne suradnje sa Švicarskom Konfederacijom. 

Kroz Program, u okviru Prvog doprinosa, financiralo se 11 projekta, koji su pridonijeli održivom, ekonomski i socijalno uravnoteženom razvoju kroz:

  • povećanje javne i socijalne sigurnosti 
  • promicanje ekonomskog razvoja i poboljšanje uvjeta rada 
  • poboljšanje vodoopskrbne infrastrukture i zaštite okoliša
  • jačanje civilnoga društva

Projektom Razminiranje i društveno-gospodarska integracija povećana je javna sigurnost razminiranjem na području Sisačko-moslavačke županije, ukupne površine 3,34 km².  Pružena je i društveno – socijalna podrška žrtvama mina i članovima njihovih obitelji čime se znatno utjecalo na poboljšanje uvjeta života žrtava mina i članova njihovih obitelji u  područjima stradalim od mina. Organizirane su edukacije i treninzi, kao i pružanje psihosocijalne pomoći žrtvama mina u svrhu lakšeg zaposlenja. Dodijeljena su  sredstva za 15 korisnika za poticanje razvoja poduzetništva na području Republike Hrvatske namijenjena registriranim žrtvama mina i članovima njihovih obitelji.

Projekt EUROSTARS podržao je istraživački i razvojne projekte hrvatskih malih i srednjih poduzetnika i potaknuo suradnju s njihovim partnerima u Europi, čime se ojačana njihova konkurentnost na tržištu. Putem projekta poduzetnici su  ostvarili međunarodnu suradnju, pronašli nove komercijalne i tehnološke partnere i potencijalne klijente te dobili priliku za financiranje inovativnih projektnih ideja.

Hrvatsko-švicarski istraživački program unaprijedio je suradnju Hrvatske i Švicarske u području znanosti i istraživanja putem financiranja zajedničkih projekata hrvatskih i švicarskih znanstvenika. Projekt je pružio podršku suradnji hrvatskih i švicarskih znanstvenika u području znanosti i istraživanja te time doprinio povećanju konkurentnosti hrvatskih istraživača i istraživačkih instituta, a time i razvoju društva utemeljenom na znanju. Kroz projekt su se provele aktivnosti jačanja kapaciteta Hrvatske zaklade za znanost u upravljanju međunarodnim projektima te se suradnja HRZZ-a i SNSF-a proširila i na druge europske inicijative u europskom istraživačkom prostoru. 

Projektom Program izvrsnosti u visokom obrazovanju pružila se podrška mladim znanstvenicima u osnivanju istraživačkih grupa i ostvarenju moguće dugotrajne znanstvene karijere u Hrvatskoj. Kroz projekt je predstavljen novi model razvoja karijere na temelju jasnih i međunarodno konkurentnih te usporedivih kriterija zasnovanih na zaslugama, koji je omogućen usvajanjem dva nova zakona – Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti i Zakona o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti. Model omogućuje zadržavanje visokokvalificiranog kadra, buduću zapošljivost mladih istraživača i stvara preduvjete za unapređenje istraživačko-inovacijskih institucionalnih i ljudskih kapaciteta. Time se očekuje da će učinkovitost znanstvenih istraživanja u Hrvatskoj biti znatno unaprjeđena. 

Projektom Modernizacija programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja doprinio je reformskim procesima u strukovnom obrazovanju kroz unaprjeđenje kurikuluma strukovnih programa te osiguranje i praćenje kvalitete strukovnog osiguranja. Povećano je stjecanje vještina i kompetencija učenika strukovnih škola, koje zadovoljavaju zahtjeve tržišta rada i pridonose boljem zapošljavanju kroz modernizaciju programa i opremanje 11 strukovnih škola. Također je ojačana suradnja i partnerstvo s poslodavcima kao aktivnim partnerima. 

Putem Blok darovnica za organizacije civilnoga društva i Partnerskom blok darovnicom ojačana je bilateralna suradnja i partnerstvo između hrvatskih i švicarskih institucija, jedinica lokalne i područne samouprave i neprofitnih organizacija te su provedeni programi izobrazbe za djecu osnovnih i srednjih škola kako bi stekli znanje i vještine za održiv razvoj poput zaštite okoliša, gospodarenja otpadom, klimatskih promjena i energetske učinkovitosti i društvenog poduzetništva te temama koje su važne za održiv razvoj lokalne zajednice i suradnju između dviju zemalja u području sigurnosti na cestama.   

U okviru dviju švicarskih darovnica financirana su ukupno 52 projekta u čijoj su provedbi sudjelovale 104 organizacije civilnoga društva, 114 osnovnih i srednjih škola, 19 jedinica lokalne/područne samouprave i 14 ustanova. Provedeno je 372 programa izobrazbe za održivi razvoj djeci i mladima, a u projektnim aktivnostima je sudjelovalo 26.859 učenika.

U okviru Instrumenta za pripremu projekata pripremljeni su projekti vodoopskrbe i odvodnje na području Gorskog Kotara unutar tematskog područja Okoliš i infrastruktura. U okviru projekta provela se izrada studijsko – projektne dokumentacije za projekt poboljšanja vodno – komunalne infrastrukture naselja Delnice, Fužine, Brod Moravice, Mrkopalj, Lokve, Skrad i Ravna Gora na području Gorskog Kotara, te je pružena pravna pomoć vezano za pripremu i izvršenje ugovora o izradi studijsko-projektne dokumentacije, sklapanje ugovora o sufinanciranju, ugovora o projektu i slično.

Kroz projekte Poboljšanje vodoopskrbe i odvodnje na području Delnica, Fužina i Brod Moravica unaprjeđena je komunalna infrastruktura za prikupljanje i pročišćavanje otpadnih voda te komunalna infrastruktura za vodoopskrbu na teritoriju grada Delnica te općina Fužina i Brod Moravica, čime su smanjeni operativni troškovi vodoopskrbne mreže, gubici vode u mreži i rizik od onečišćenja postojećih izvora vode za piće. Novim Nadzorno-upravljačkim sustavom, koji je opremljen kroz projekt, poboljšana je kvaliteta mreže i sigurnost opskrbe te je omogućeno upravljanje vodoopskrbnim sustavom. 

Projektima je osiguran kvalitetniji i pouzdaniji pristup javnim komunalnim uslugama stanovnika. Projekti su također doprinijeli zaštiti podzemnih i površinskih voda dunavskoga i jadranskog sliva te održivosti gospodarskog razvoja kroz sigurniju opskrbu vodnih usluga za stanovnike na navedenim područjima.  

Sredstvima Fonda za tehničku pomoć osigurano je učinkovito i djelotvorno upravljanje Švicarsko-hrvatskim programom suradnje i podignuta vidljivost i razina svijesti o Švicarsko-hrvatskom programu suradnje putem raznih promotivnih aktivnosti. 

Detaljnije o projektima pročitajte u rubrici Projekti.

Uspješna suradnja nastavlja se i u Drugom Švicarskom doprinosu, s obzirom da je u listopadu 2022. godine, potpisan Okvirni sporazum za drugi Švicarski doprinos između Republike Hrvatske i Švicarske Konfederacije za korištenje dodatnih 45,7 milijuna švicarskih franaka za nastavak ulaganja Švicarske Konfederacije za smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti u EU. U  Republici Hrvatskoj se ostvaruje kroz aktivnosti u okviru istraživačkog programa i EUROSTARS-a, daljnje unaprjeđenje vodoopskrbne infrastrukture u Gorskom kotaru, razvoj sustava palijativne skrbi te civilnoga društva.